Przesyłka za:

 
Najpopularniejsze dyscypliny rowerowe – wybierz coś dla siebie! 0
Najpopularniejsze dyscypliny rowerowe – wybierz coś dla siebie!

Kolarstwo jest bardzo zróżnicowanym i wymagającym sportem. Od sportowców oczekuje się wielkiej determinacji, wytrwałości, poświęcenia, woli walki, przesuwania własnych granic i wyjścia ze strefy komfortu.

Mówiąc o rodzajach kolarstwa, jako pierwsze na myśl przychodzi najprostsze rozróżnienie na „to po asfalcie i „to w górach”. Jednak sprawa jest o wiele bardziej złożona. Dyscyplin kolarstwa jest naprawdę dużo. Zastanawiasz się, co kryje się pod nazwami downhill, stunt czy szosa? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o rodzajach kolarstwa!

 

Kolarstwo zjazdowe - Downhill Enduro MTB

Downhill – kolarstwo zjazdowe, zwane również grawitacyjnym. Jest to jedna z najbardziej ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego. Przeznaczony jest dla osób kochających prędkość i adrenalinę. Zjazdy odbywają się po odpowiednio przygotowanych trasach, które zawierają bardzo strome i techniczne elementy naszpicowane przeszkodami naturalnymi, takimi jak kamienie i korzenie oraz stworzonymi przez człowieka: dropy, bandy czy gapy. Prędkości osiągane na trasach dochodzą nawet do 90 km/h, dlatego nawet najmniejszy błąd przy takiej prędkości może mieć poważne konsekwencje. Do tego rodzaju kolarstwa wykorzystywane są wyjątkowo wytrzymałe rowery z podwójnym zawieszeniem.

Enduro MTB – rodzaj kolarstwa zbliżony do downhill’u, przeznaczony dla osób lubiących swobodę i posiadających umiejętności sprawnego pokonywania krętych ścieżek, szlaków pełnych nierówności, ostrych zjazdów i wymagających podjazdów. Formuła zawodów może być różna. Zawodnicy jeżdżą po zróżnicowanym terenie, ale sami wybierają najlepszą drogę dotarcia do mety. W zawodach enduro rywalizuje się jak podczas rajdów samochodowych, liczy się czas odcinków specjalnych. Każdy startuje indywidualnie i ma możliwość zmierzenia się z danym odcinkiem w możliwie obiektywnych warunkach. Liczy się zarówno technika jazdy, jak i kondycja.

Dirt Jumping – odmiana kolarstwa grawitacyjnego, która polega na skakaniu na rowerze. Zawodnicy uprawiają dirt jumping na specjalnie przygotowanych trasach, zbudowanych głównie z ziemi i drewna. Rower dirtowy najczęściej nie posiada amortyzacji tylnego koła i jest hybrydą BMX i MTB.

Stunt MTB – jedna z odmian kolarstwa polegająca na wykonywaniu rozmaitych akrobacji, uprawiana zazwyczaj na zmodyfikowanych rowerach górskich. Osoby uprawiające ten sport muszą świetnie kontrolować swój rower i pewnie wykonywać wszystkie triki. Ogromne znaczenie ma tutaj każdy aspekt jazdy. MTB Stunt uprawiany jest głównie w miastach, gdzie nawierzchnia jest równa i pozwala na płynną jazdę. 

Kolarstwo górskie - Cross-country XCO/XCM

Cross-country XCO/XCM – najpopularniejsze odmiany kolarstwa górskiego na świecie. XCO jest dyscypliną olimpijską od 1996 roku. Cross-country XCO odbywa się na dynamicznych trasach o długości około 5 kilometrów z naturalnymi przeszkodami. Trasy są bardzo zróżnicowane, cechują ją strome podjazdy oraz techniczne zjazdy. Na trasie dozwolone są naprawy w strefach serwisowych.. XCM to długodystansowa odmiana kolarstwa górskiego. Według definicji UCI maraton MTB to dystans między 60, a 160 km z trasą prowadzoną w terenie pagórkowatym lub górskim o zróżnicowanej nawierzchni. W obu odmianach kolarstwa o zwycięstwie decyduje kolejność dotarcia zawodników do mety. W tych dyscyplinach rozgrywane są mistrzostwa świata, kontynentalne oraz krajowe. Rower do zawodów cross-country to wysokiej klasy rower górski typu hardtail lub full, z kołami o rozmiarze 29 cali.

Kolarstwo szosowe

Kolarstwo szosowe – najstarsza, najpopularniejsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa.  Jest to forma aktywności, podczas której kolarze jeżdżą drogami publicznymi na specjalnych rowerach szosowych. Wyścigi szosowe są podzielone na wyścigi jednodniowe i etapowe. Najbardziej popularne są wyścigi etapowe, podczas których oprócz zwykłych dni z masowym startem peletonu, organizowane są również indywidualne i zespołowe wyścigi na czas. Trzy główne wyścigi to trzytygodniowe Grand Tour: Giro d'Italia, Tour de France oraz Vuelta a Espaňa.

Kolarstwo torowe – odmiana kolarstwa uprawiana na torach kolarskich o długości zazwyczaj 250 metrów, ukształtowanych w charakterystyczną nieckę. Rower charakteryzuje się wysoką aeorodynamiką, brakiem przerzutek i hamulców oraz napędem typu „ostre koło”. Konkurencje w kolarstwie torowym są podzielone na olimpijskie oraz nieoplimpijskie. Do tych pierwszych zaliczamy: sprint, sprint drużynowy, keirin, drużynowy wyścig na dochodzenie, omnium oraz madison. Konkurencja, która nie występuje na Igrzyskach Olimpijskich to wyścig punktowany. Dyscypliny są zarówno indywidualne, jak i zespołowe.

Kolarstwo przełajowe – rodzaj kolarstwa uprawiany na rowerach o konstrukcji zbliżonej do rowerów szosowych. Różnią się głównie kołami. Zawody rozgrywane są na dość trudnych trasach terenowych. Znajduje się na nich szereg przeszkód, takich jak specjalne płotki i schody zmuszające do zeskoczenia z roweru. Strome podbiegi podczas których rower niesie się na barku. Duże ilości piasku, których pokonanie wymaga dużej siły w nogach, aby zachować stabilność roweru. Do tego błoto, trawersy, śliska trawa– niesamowity test techniki zawodników, jak i bezawaryjności rowerów.

Kolarstwo ma wiele twarzy i z pewnością każdy znajdzie odmianę dostosowaną do swoich predyspozycji oraz spełniającą jego oczekiwania. Nie zawsze najważniejsza jest prędkość, czasem bardziej ceni się efektowne pokonywanie przeszkód i dobrą zabawę. Są też osoby, które wybierają spokojną jazdę, skupiając się na podziwianiu krajobrazów. Rowery to wolność wyboru i pozwalają odmienić styl życia wielu ludzi. Niech tak zostanie!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl