Poznaj Ambasadora: Aga Patoka 0
Poznaj Ambasadora: Aga Patoka

"Wsiadłam na rower, bo nie miałam innej opcji! Moje początki wcale nie były rowerowe." - Aga Patoka - szefowa szkółki kolarskiej, ambasadorka BIKE BY SG.

Od podstawówki biegałam. Byłam najszybsza w klasie na wszystkich możliwych dystansach. Nauczyciele wysyłali mnie na zawody. W liceum dołączyłam do klubu, aby trenować z historyczną biegaczką Renatą Walendziak. Dała mi wiele mądrych lekcji, które do teraz kierują mną w sporcie. Na studiach bardzo chciałam dostać się do akademickiej sekcji biegowej. Dostałam szansę, ale moja „kariera” trwała bardzo krótko… Jeszcze wtedy miałam nikłą wiedzę o fizjologii wysiłku, o trenowaniu i regeneracji, przez co bardzo poważnie się przetrenowałam. Oprócz treningów były studia, praca w gastronomii i utrzymywanie się w akademiku.

Groziło mi przewlekłe zapalenie okostnej, miałam przeciążone kolano i uszkodzoną łękotkę, czyli element, który amortyzuje wstrząsy. Uczelniany chirurg ortopeda powiedział mi wtedy: „Aga, idź na rower, zapomnij o bieganiu na razie, zapomnij. Czas na rehabilitację.” Lekarz zaproponował mi blokadę w kolano, która odżywi staw, jednak to był na tamte czasy bardzo kosztowny zabieg. Dodatkowo kluczowa była rehabilitacja pod okiem specjalisty. Tyle miałam z tego „biegania”.

Poznaj Ambasadora: Aga Patoka Poznaj Ambasadora: Aga Patoka 

Jak tu nagle pojawił się rower?

Hah. dojeżdżałam rowerem na rehabilitację. Z rodzinnego domu na wsi wzięłam rower. Coś na kształt ostrego koła. Szosowe oponki, lekka rama i wąska kierownica. To właśnie wtedy się wkręciłam… Umawiałam się z kolegą triathlonistą na rower za miasto. On miał szosę, a ja ten rower. Po jakimś czasie, chyba roku, poprosiłam ojca o MTB z okazji urodzin. Dołożył się do zakupu i dosłownie kilka dni później pognałam na wyścig MTB pod Wejherowem. Jeździłam tak może 2 lata, wkręciłam się do lokalnej drużyny VO2max MTB TEAM, a potem do drużyny Trek Gdynia. Potem to już wiecie - wyścig za wyścigiem. Będąc po licencjacie miałam uprawnienia do pracy z dziećmi w szkole podstawowej. Wiedziałam jednak, że choć bardzo chcę z dziećmi pracować, to jednak nie w publicznej szkole. Buntowałam się narzuconej, starej podstawie programowej. Nagle znajoma triathlonistka zadzwoniła do mnie i zapytała: „Aga, chcę otworzyć szkółkę kolarską i szukam kogoś kto lubi pracować z dziećmi. Co Ty na to?”. Zabawne, że dosłownie kilka dni wcześniej rozmawiałam z koleżanką – „Super byłoby trenować dzieci z jazdy na rowerze, ależ tego brakuje!”. Zgodziłam się zatem. Z racji, że koleżanka traithlonistka działalność szkółki zakończyła, otworzyłam własną. Ot, taka historia z tym rowerem i kolarstwem.

Moja pasja stała się pracą, ale wyważam już wszystko na tyle, że nie czuję przytłoczenia czy niechęci. Czuję flow i po latach mam z tego taką samą frajdę. To uzależnia… widzieć jak dziecko rozwija się dzięki Tobie w kolarstwie. Czujesz się częścią jego progresu, jego rowerowej przygody. Dlatego to robię. I to tyle!

Aga

Poznaj Ambasadora: Aga Patoka Poznaj Ambasadora: Aga Patoka 

 


 

Aga Patoka


Absolwentka AWFiS, Trenerka przygotowania motorycznego. Na co dzień instruktorka kolarstwa i szefowa szkółki kolarskiej MTB KIDS AGA PATOKA. Agnieszka przy pracy z dziećmi i młodzieżą stawia przede wszystkim na technikę jazdy i dobrą zabawę na rowerze górskim. Zaraża pasją do sportu, ale jednocześnie nie kładzie nacisku na rywalizację, uważając, że nie każdy ma ten pierwiastek. Agnieszka sama podejmuje się wielu startów w krótkich maratonach MTB oraz imprezach XC plasując się w czołówce kolarek górskich ze środowiska amatorskiego.

Ulubiony produkt marki BIKE BY SG: Quick Frame Shine

 

Aga Patoka Aga Patoka Aga Patoka Aga Patoka

 

 


 

Zobacz również

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl